Den bezpečnějšího internetu 2013 – tisková konference NCBI

V rámci Dne bezpečnějšího internetu, který proběhl v úterý 5. února 2013, uspořádalo Národní centrum bezpečnějšího internetu ve spolupráci se svými partnery tiskovou konferenci. Jejím obsahem bylo především představení aktivit, které NCBI v rámci Dne bezpečnějšího internetu připravilo. Partneři měli prostor představit vlastní aktivity, které se vztahují především k tématu bezpečnosti online a minimalizace škodlivých projevů, se kterými se uživatelé online mohou setkat. Jednou z hlavních aktivit NCBI je soutěž pro všechny zájemce ze stran organizací, které pracují s cílovou skupinou dětí a mládeže, patřící z hlediska potenciálního ohrožení k nejrizikovější.

Soutěž probíhá do konce března 2013 a pro její výherce jsou připraveny hodnotné ceny, mezi které patří především ultrabook HP Folio věnovaný do soutěže společností Intel. Soutěž má pozitivní odezvu u organizací ve všech regionech ČR, do NCBI průběžně přichází informace o aktivitách, které jsou ve vztahu ke Dni bezpečnějšího internetu pořádány. Soutěž má uzávěrku 31. března 2013, do kdy se zájemci ze stran vzdělávacích a informačních organizací stále mohou hlásit. Vyhlášení výsledků soutěže proběhne v rámci konference Národního centra bezpečnějšího internetu, která proběhne v Senátu Parlamentu ČR dne 14. května 2013. Více informací o soutěži lze nalézt zde.

V úvodu tiskové konference vystoupila se svým příspěvkem Monika Šimůnková, zmocněnkyně vlády ČR pro oblast lidských práv, která převzala nad tiskovou konferencí a Dnem bezpečnějšího internetu v ČR svou záštitu. Její příspěvek byl věnován důležitosti osvěty a informovanosti o tématech bezpečnosti ve světě online, především ve vztahu k mladé generaci a jejím aktivitám na sociálních sítích.

Společnost Telefónica Česká Republika se zaměřila především na představení konceptu O2 Guru, v jehož rámci byla natočena instruktážní videa. Jasnou a nejširšímu publiku srozumitelnou formou vysvětlují základní pravidla bezpečného užívaní ICT technologií a způsobům nastavení jejich prostředí pro maximální zabezpečení. Videa jsou ke shlédnutí např. na videokanálu YouTube, O2 Guru můžete samozřejmě kontaktovat i v prodejnách O2 anebo si prohlédnout související stránky na Facebooku.

Tým Norton společnosti Symantec se ve svém příspěvku věnoval možnostem zabezpečení ICT prostřednictvím vlastních produktů, a to především Norton Family a Norton 360. V úvodu své prezentační části poukázal na fakt, že rozsah kyberzločinu již přesáhl půl miliardy obětí za rok a oblasti, ve kterých dochází k největšímu nárůstu kyberzločinu, jsou především sociální sítě a mobilní zařízení. Spotřebitelé neví, jakým způsobem se mají ve světě online chránit, proto je potřeba klást velký důraz na jejich informovanost a vzdělávání.

Zástupce společnosti Microsoft ČR poukázal především na fakt, že bezpečnost v oblasti internetu je zodpovědností každého uživatele a nelze ji vyřešit jednorázově. Je zapotřebí se průběžně vzdělávat s ohledem na vývoj a proměny typů hrozeb, které se ve světě online neustále objevují. Microsoft je jedním z členů konsorcia, které ve vzájemné spolupráci realizuje projekt Bezpečný internet, jehož obsahem je nabídnout nejširší cílové skupině zájemců o související téma, ale především dětem, mladým uživatelům, učitelům a rodičům základní informace o tom, jakým způsobem se na internetu chránit a jak s internetem pracovat tak, aby se vyvarovali potenciálním problémům.

Součástí tiskové konference bylo i představení nové knihy z dílny nakladatelství Computer Press, autorů Lenky Eckertové a Dana Dočekala, „Bezpečnost dětí na internetu – rádce zodpovědného rodiče". K příležitosti uvedení knihy vystoupil na konferenci senátor Miroslav Antl, předseda Ústavně-právního výboru Senátu Parlamentu ČR. Kniha je svého druhu ojedinělým počinem, komplexností svého pojetí problematiky online bezpečnosti je svého druhu první publikací na českém trhu. Kniha vyšla 4. února 2013 a bude k dostání u knihkupců za cenu 199 Kč.

Závěr tiskové konference patřil představení cyklu videopříběhů z cyklu NETstory, které připravilo Národní centrum bezpečnějšího internetu v rámci realizace projektu OP VK pro Pardubický kraj. NETstory představuje celkem pět videopříběhů, které syrovým a realistickým způsobem ilustrují základní formy kyberšikany, ke kterým dochází v dnešním světě online. Příběhy jsou natočeny jako učební pomůcka,  která by měla pomoci učitelům v jejich výuce bezpečnosti na internetu. Videopříběhy jsou doplněny metodickou oporou, která usnadňuje výklad jednotlivých pojmů a jejich prezentaci při výuce.

Jste zde: Úvod Tisková konference SID 2013
DMC Firewall is a Joomla Security extension!