O konferenci Senát 2013

Senát PČR Národní centrum bezpečnějšího internetu

 

Konference v Senátu Parlamentu ČR – „2013: Novinky v prevenci online kriminality“

Ústavně-právní výbor Senátu Parlamentu ČR ve spolupráci s Národním centrem bezpečnějšího internetu uspořádal tradiční jarní konferenci, která propojila odborníky z oblasti informačních a komunikačních technologií, státní i firemní sféry a odborníky, pracující s dětmi a mládeží – zejména pedagogy, sociální pracovníky, knihovníky atd. Gestorem akce byl JUDr. Miroslav Antl, předseda Ústavně-právního výboru Senátu PČR, který současně plnil úlohu moderátora celé konference.

Program konference byl rozdělen do tří základních bloků:

  • Ochrana dětí v kyberprostoru,
  • Technologie a prevence: praktické otázky,
  • Prevence online kriminality v praxi.

Konferenci předcházela tisková konference, jíž se zúčastnili Mgr. František Korbel, náměstek ministra spravedlnosti, JUDr. Miroslav Antl, předseda ÚPV Senátu PČR a Ing. Jiří Palyza, výkonný ředitel Národního centra bezpečnějšího internetu. Na tiskové konferenci byla věnována pozornost především hlavním otázkám, kterých se týkal obsah konference a problémům, které jsou z hlediska online bezpečnosti dětí a mládeže, potažmo bezpečného užívání internetu, v současnosti nejpalčivější.

V úvodní části konference byl věnován prostor především ochraně dětí v online prostoru a souvisejících inovací Občanského zákoníku. Diskuze se také točily kolem novinek Trestního zákoníku, které by se měly z hlediska online bezpečnosti týkat především zahrnutí aktivní snahy o kontaktování dítěte potenciálním groomerem do kategorie trestného činu a stejně tak i v případě aktivního vyhledávání a sledování stránek s dětskou pornografií.

V technologické části konference měli návštěvníci příležitost dozvědět se detaily o nedávno proběhnuvších kybernetických útocích, které byly směrovány na organizace na území České republiky, jaké měly útoky charakter, jak probíhala obrana proti jejich dopadům a jaká je celková situace v oblasti kybernetické bezpečnosti a ochrany internetu v České republice. Se svými příspěvky vystoupili i zástupci technologických firem, které patří mezi významné hráče v oblasti komunikací a internetu (Telefonica Česká republika, Český Google a Seznam).

V závěrečné části konference byla řeč o nových poznatcích z oblasti boje proti kybernetické bezpečnosti ze strany Policie ČR i s ohledem na nedávno spuštěnou činnost Horké linky Policie ČR pro hlášení škodlivého obsahu a projevů škodlivého chování v prostředí internetu. Auditorium mělo šanci se dozvědět o prevenci škodlivých projevů v prostředí online a dopadů takových projevů na oběti z úst zástupce pracoviště OSPODa v závěru vystoupil se svým příspěvkem zástupce společnosti Seznam, který všechny zúčastněné seznámil s novinkou v oblasti sociálního inženýrství s názvem „webcam trolling“.

Součástí konference byl i příspěvek Národního centra bezpečnějšího internetu (NCBI) o největších nebezpečích pro nejmladší uživatele internetu, které na ně číhají především v oblasti dnes velmi populárních sociálních sítích. Vystoupení bylo doplněno i o účast Mládežnického panelu NCBI, jehož členové diskutovali o tom, jak oni vnímají zmíněná nebezpečí, zda a jakým způsobem se proti nim brání a zda se při svém užívání internetu s podobnými projevy už setkali.

Z konference byl díky podpoře společnosti Microsoft Česká republika pořízen videozáznam, který je k dispozici na webových stránkách http://konference.ncbi.cz. Na této stránce je k dispozici ke stažení také tisková zpráva, kterou NCBI vydalo k příležitosti konference.

 

Konference „2013: Novinky v prevenci online kriminality“ v kostce

Termín konání: 14. května 2013, 10:00 – 14:00

Místo konání: Jednací sál Senátu PČR, Valdštejnské nám. 17, Praha 1

Počet přednášejících: 10

Zúčastněné organizace: Senát PČR, Ministerstvo spravedlnosti, Rada vlády pro lidská práva, CZ.NIC, Telefónica Česká republika, Český Google, NCBI, Policie ČR, OSPOD, Seznam.

Počet účastníků: přes 100

Organizátoři: Ústavně-právní výbor Senátu Parlamentu ČR, Národní centrum bezpečnějšího internetu

Komerční partneři: Telefónica Česká republika, Český Google

Mediální partneři: divize Computer Press nakladatelství Albatros, Wolters Kluwer ČR

Podporující organizace: Microsoft Česká republika (pořízení videozáznamu z tiskové konference

a průběhu konání konference)

DMC Firewall is a Joomla Security extension!