Tisková konference ke Dni bezpečnějšího internetu 2018

"Tvořte, připojte se a sdílejte s respektem: Lepší internet začíná u každého z vás!"

 

Den bezpečnějšího internetu jsme oslavili v úterý, 6. února 2018. Zapište si prosím do svých kalendářů datum 5. února 2019, kdy se koná další ročník Dne bezpečnějšího internetu.

Národní centrum bezpečnějšího internetu pořádalo spolu se svými partnery v rámci SID 2018 tiskovou konferenci.

Název: "Tvořte, připojte se a sdílejte s respektem: lepší internet začíná u každého z vás."
Kdy: úterý, 6. února 2018 od 10.00 do 12.00 hod.
Kde: Evropský dům, Jungmannova 24, Praha 1

V rámci akce vystoupili vzácní domácí i zahraniční hosté:

Sophie Riding a Jakub Urbanec ze společnosti Trend Micro – odborníka na kyberbezpečnost,
Michala Radotínská, projektová manažerka z organizace CZ.NIC – partnera projektu Safer Internet a provozovatele horké linky Stoponline.cz,
Ing. Václav Mach, místopředseda výboru, Spolek na ochranu osobních údajů,
Prof. David Šmahel, M.Sc et Ph.D., FSS MUNI, Institut výzkumu dětí, mládeže a rodiny,
Janice Richardson, zakladatelka kampaně Dne bezpečnějšího internetu a iniciátorka kampaně #Haveyoursay

Přítomni byli i speciální hosté – zahraniční skupina dětí, které po ukončení oficiální části tiskové konference diskutovaly na téma stanovení věkové hranice, od kdy budou moci používat služeb informační společnosti bez nutného souhlasu rodičů.

Den bezpečnějšího internetu si každoročně klade za cíl angažovat každého uživatele online prostředí k aktivitám směrujícím k lepšímu internetovému prostředí pro každého uživatele bez rozdílu věku. Témat v souvislosti s internetovou bezpečností je stále více ochranou osobního prostoru počínaje, přes generování digitální stopy až po hejtování, netiketu a zásady ohleduplnosti k ostatním uživatelům včetně sdílení a ochrany autorských a vlastnických práv. O technických aspektech bezpečnosti ani nemluvě.

Lepší internet začíná u každého jeho uživatele. Je to právě on, kdo se významnou měrou podílí na jeho obsahu a kdo do značné míry spoluvytváří obsah internetu. Sociální sítě jsou toho jasným příkladem. V jejich případě jsou to jen uživatelé, kdo je dennodenně plní nepřebernými kvanty dat – které poté sociálně-síťové aplikace vhodně využívají. Virtualizace a robotizace bude pokračovat rychlým tempem a na každého uživatele budou kladeny stále větší nároky z hlediska vyhodnocování kvality informace, její důvěryhodnosti a míry manipulace. Schválně, co myslíte, kdy přijde doba na to, abyste se pokaždé vážně zabývali otázkou, zda tím, kdo s vámi právě komunikuje ve vámi oblíbeném prostředí, je člověk nebo chatbot?

Profesionálové z oboru se shodují v přesvědčení, že bezpečnost je souvislý proces. Bezpečnost nelze vyřešit jednou provždy, o bezpečnost je potřeba se starat a neustále dbát jejích zásad. Připojte se i vy ke Dni bezpečnějšího internetu 2018 s některou z aktivit vycházející z jeho motta: "Lepší internet začíná u každého z vás!"

Více informací o Dni bezpečnějšího internetu 2018 (Safer Internet Day) najdete zde  a také zde: https://www.saferinternetday.org


 

Více informací o loňském ročníku Dne bezpečnějšího internetu 2017 najdete zde.

Jste zde: Úvod Tisková konference SID 2018
DMC Firewall is developed by Dean Marshall Consultancy Ltd